Láttad?!
Kreatív társadalmi gyakorlat a társadalmi befogadásról.
Téma, tartalom, leírás:
– Csak az iskolába szeretnék menni, ott vannak a barátaim.
– Tegnap se mentél!
– Mert Yasmin se ment.
– Láttam a meccsen!
– Láttad?! Miért nem segítettél neki?
– Te ebbe ne szólj bele!
A Láttad?! című előadás egy Budapesten élő, Iránból származó család történetét tárja a néző-résztvevők elé. A szereplők nem igazán tudják, hogy mit kezdjenek a kellemetlen helyzetekkel, amik utolérik őket, hogyan kommunikálhatnak, mit illik, mit kell, és mire volna szükségük…
A néző-résztvevők segíthetnek a szereplőknek eligazodni a világban, szerepekbe lépve tehetik próbára saját és egymás narratíváit. Az esemény műfaját “kreatív társadalmi gyakorlatként” határozzuk meg, és az Agosto Boal féle fórum színházi gyakorlaton alapszik .
A migráció, elvándorlás és bevándorlás témájában napjainkban a tömegkommunikáció sztereotípiákra építő üzenetei meghatározóak. A MiGreat! projekt célkitűzése ezeket árnyalni és a bemutatott történeteket emberivé tenni, az előadás ennek keretében jöhetett létre.
Az interaktív előadást elsősorban olyan csoportoknak ajánljuk, ahol aktív téma a kulturális különbségek miatti megkülönböztetés, és az előítéletek, illetve a közösség szeretne arról gondolkodni, játszani, hogy mi áll ezek hátterében, és szívesen részt venne alternatív narratívák létrehozásában.
Résztvevők: egy csoport vagy osztály, 12-40 fő (felső tagozat, középiskola, illetve felnőttoktatásban résztvevők)
Időtartam: 180 perc
Helyszín: Jurányi Ház, Budapest, vagy más, sötétíthető stúdió színházi tér
Írta és rendezte: Jozifek Zsófia
Látvány: Sinai Samira
Játszó-alkotók: Benedek Bernadette, Kecskés Anna, Udvari-Kardos Tímea, Sinai Samira, Kecskés Ildikó, Jozifek Zsófia
Zeneszerzés: Tóth-Bernát Réka & Vázsonyi János
Asszisztens: Kecskés Ildikó
Köszönet: Meszlényi-Bodnár Zoltánnak, és a Nyitott Kör munkatársainak, illetve a MiGreat projekt nemzetközi csapatának, kiemelten a Giolli Cooperativa trénereinek.
Csatlakozó NAT tartalom:
Ember és társadalom/Etika:
Erkölcsi érzék: tanult viselkedés,az erkölcsi szabályok természete, az egyén erkölcsi méltósága. Sovinizmus, együttélés, hátrányos megkülönböztetés, kisebbség. Szolidaritás. Felelősség a társakért. Családi szerepek. Szülők és gyermekek. A családi élet válságai.
Mozgókép és médiaismeret:
A tömegkommunikáció fogalma, eszközei: a tömegtájékoztatás eszközei, felelőssége. Tudatos médiahasználat az egyén és a társadalom szempontjából: szellemi önvédelem, a kereskedelmi célú médiatartalmak kezelése – tudatos fogyasztói magatartás kialakítása.
Állampolgári ismeretek:
Szabadság és felelősség, jogok és kötelezettségek, a társadalmi felelősségvállalás.
Történelem:
Jogegyenlőség és emancipációs törekvések. A polgári állam kiépítése. A demokratikus közbeszéd. A világ a 21. században, Magyarország a 21. században.
Dráma és színház:
Szabályjátékok. Saját történetek feldolgozása. A kortárs színház.
Előadás meghívása, egyeztetés:
Tóth Viktória (művészeti titkár)
Tel.: 0630 230 8129
E-mail: jelentkezes@nyitottkor.hu
1027 Budapest, Jurányi u. 1.