Házi feladat: Otthon tanulás
Sorozatunkban kollégáink osztanak meg veletek gondolatokat, tapasztalatokat, ötleteket az otthontanulásról. Elsőként Ristic Anita sorait olvashatjátok, aki végzett pedagógusként a nyitott körös feladatai mellett különórákat tart kisebbeknek, az óvodás korosztálytól felsősökig. Az elmúlt másfél hónap tapasztalatai alapján fogalmazott meg néhány gondolatot, első sorban SZÜLŐK számára.
Nemrég olvastam egy közösségi oldalon:
“Sok szülő gondolkodott, hogy mikor lesz valaha szüksége a másodfokú egyenletek képletére és a kovalens-kötésre… MOST!”
Mindannyian tudjuk, hogy a meleg családi fészek nem a tanterem, ahol az osztálytársakkal együtt tölthetjük a tanórákat, a szülő pedig nem az a tanár, aki 45 percen keresztül azon fáradozik, hogy a tananyagot hogyan tudná minél magasabb színvonalon átadni a tanulóinak.
Azt tapasztaljuk, hogy az online tanítás, az otthon tanulás a legtöbb pedagógus, gyerek és szülő számára nehézséget okoz. A pedagógusoknak nem könnyű a virtuális térben ugyanazt a hatást elérni, amire a személyes találkozások során törekszik. A gyerekeknek egyedül nem minden esetben sikerül megtalálniuk azt a motivációt az otthon tanuláshoz, amit a “régi” mindennapokban az osztálytársak jelenléte, a közös élmények is stimuláltak. A szülőknek a munkával, háztartással, kisebb testvérekkel való boldogulás mellett sokszor pedagógus szerepet is be kell tölteniük ahhoz, hogy gyermekeik iskolai feladataival lépést tartsanak.
Most nem egy virtuális iskolapadba szeretnénk ültetni a SZÜLŐKet, nem is képletek felelevenítésére készülünk, csupán szeretnénk megosztani pár hasznos linket, amely segítheti az otthontanulást, izgalmasabbá teheti a digitális oktatást annak minden résztvevője számára.
Fontos kiemelnünk, hogy az alábbi linkeken szereplő tartalmakat nem mi állítottuk elő, mi csupán összegyűjtöttük, kipróbáltuk ezeket. Köszönet minden kreatív műhelynek/személynek a kitalálásért, megalkotásért.
A gyűjtésért további köszönet Benedek Bernadette-nek is, aki az ESC What is drama? projektünkben hosszútávú önkéntesként segít nekünk, és olyan kezdeményezésekkel is találkozik, amelyek Románia magyar ajkú területeiről származnak.
1. A Kalandok és Álmok Szakmai Műhely oldalán jó tapasztalatok, gyakorlatok vannak, amelyek szülők számára is hasznos elemeket tartalmaznak.
https://www.kalandokesalmok.hu/otthon-oktatas/
2. Okosdoboz – korcsoportok, tantárgyak, témakörök szerint rendszerezett ismeret- és gyakorlat csokor található itt, ahol játékos, digitális formában gyakorolhatnak a gyerekek iskolai tananyagokat.
3. 35 rendhagyó házi feladat, otthoni kihívás We Are Teachers által közzétett cikk alapján
https://docs.google.com/document/d/1nefPT4pYTW28j5lp_OTSY0eao989xHrMYoVE_ImPDQM/mobilebasic
4. A Gutenberg könyvkiadó is szervez mesélést online, amelyhez lehet csatlakozni otthoni bábkészítésen keresztül. Az alábbi linken ismerhetitek meg a részleteket:
Itt pedig az eddigi mesék szereplőit:
5. A KreaKidsnek van egy vagány festős kihívása, ami talán kicsit jobb kedvre derítheti a magányosabb gyerekeket:
6. Ezen az oldalon pedig önismereti jellegű, érzelmeink megismerésével, megértésével kapcsolatos kreatív feladatokat találtok, ami sokrétűen fejlesztheti a társas készségeket is: https://www.facebook.com/1984393481798798/posts/2526993867538754/
Jó otthon tanulást!